Matematiksel Fıkralar


LOTO

Iki Matematikçi, aralarinda mesleklerinin ne kadar önemli oldugunu konusuyorlar. Sonra içlerinden biri digerine dert yaniyor:
"Ah azizim ah! Matematige yeterince önem verilmiyor. Aslinda konuya devlet el atmali ve Matematik bilmeyenlerden vergi toplanmali.
Digeri cevap veriyor:
"Sayisal Loto da bu ise yariyor zaten"

e üzeri x

Günün birinde birkaç fonksiyon bir kafede oturmus, sifira ne kadar hizla yakinsadiklari gibi konular üzerinde tartisiyorlarmis. Derken içlerinden biri kapiya bakarak aniden bagirmis "Dikkat türev geliyor!". Hepsi apar topar sandalyelerinin altina saklanmislar, ancak e üzeri x hiç istifini bozmamis. Türev agir adimlarla içeri girmis ve tek basina oturan fonksiyonu görüp "sen benden korkmuyor musun?" demis. Hayir, ben e üzeri x im diye yanitlamis kendine güvenen bir tavirla. "Yaa" demis türev. "Peki benim x e göre türev alacagimi kim söyledi?"

2+2

Kayseriliye sorarlar:''2 + 2 kaç eder?'' diye.

Kayserili cevap verir :''Alirken 3 eder satarken 5''

Deney

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir kimyaciyi bir ay süreligine ayri ayri odalara kapatmislar. Odalarda kilitli bir buzdolabi ve çesitli araç gereç varmis. Bir ay sonunda odalarin kapilarini açip bakmislar. Fizikçi mekanik bir makine yaparak buzdolabinin kapisini kirmis ve karnini doyurmus. Kimyaci çesitli elementleri karistirarak bir sivi yapip buzdolabinin kapisini eritmis. Son olarak matematikçinin odasina girmisler. Matematikçinin kurumus cesedi duvara dayanmis bir halde yerde kanla sunlar yazar;


Teorem: Buzdolabini açamazsam ölecegim

Ispat: Farzedelim ki ben öldüm...

Saymanın Önemi


Filozof Temel yine formundadir:

-Insanlar üçe ayrilir: Saymasini bilenler ve bilmeyenler...

Matematik Finali

4 tane üniversite ögrencisi, uyanamadiklari için matematik finaline geç kalirlar ve okula gidince hocaya arabalarinin lastiginin patladigini söylerler... Hoca ilk basta inanmaz ama ögrencilerinin yalvarmalarina dayanamayarak, onlari 3 gün sonra sinav yapacagini söyler.Sinav günü gelince hoca, 4 ögrencinin hepsini bos bir salonun ayri ayri köselerine oturtur.Sinav geçme sistemi söyledir: 100 üzerinden 50 puan alan herkes sinavi geçebilir... Hocanin hazirladigi sinavda ise ön sayfada 10'ar puanlik 4 tane basit matematik sorusu vardir... Bunlari kolayca çözerler.
Arka sayfada ise 60 puanlik 1 soru vardir:"Hangi lastik patladi?"

İskoçya Koyunları

Bir mühendis ,bir fizikçi ve bir matematikçi iskoçyada trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun görürler, mühendis hemen atilir;iskoçyadaki bütün koyunlar siyah der.Fizikçi söze karisir iskoçyadaki bazi koyunlar siyah diyerek.Ve matematikçi son noktayi koyar iskoçyada en az bir tarafi siyah olan en az bir tane koyun vardir.

Üç Kisi

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir biyolog bir kafeye oturmus karsidaki eve bakarlarken eve iki kisi girdigini görürler. Bir müddet sonra evden üç kisi çiktigini gördüklerinde olayi su sekilde yorumlarlar:

Fizikçi:Gözlem hatasi yaptim.
Biyolog:içerde ürediler.
Matematikçi: Eve bir kisi daha girerse içerde hiç kimse kalmayacak

Garson ve Integral

Iki erkek matemetikçi bir bara gider. Birincisi ikincisine ortalama bir kisinin
matematik hakkinda çok az sey bildigini söyler.ikincisi buna katilmaz ve bir çok insanin yeterli miktarda matematikle basa çikabilecegini iddia eder.

Birinci matematikçi tuvalete gider. Onun yoklugunda ikinci matematikçi garson
kizi çagirir. Ona bir kaç dakika sonra arkadasi döndügünde kendisini tekrar
çagiracagini ve bir soru soracagini söyler.

Bütün yapacagi "iks küp bölü üç" diye yanit vermektir.

Kiz tekrarlar: "eks küp..." ne?

Matematikçi düzeltir "iks küp bölü üç"

Kiz: "Eks küp bölü üç?"

Evet der matematikçi.

Kiz tamam deyip, kendi kendine mirildanarak uzaklasir,

-"iks küp bölü üç, iks küp..."

Birinci matematikçi döner ve ikincisi kendi görüsünün dogrulugunu kanitlamak
için iddiaya girmelerini teklif eder.

Sarisin garson kiza bir integral soracagini söyler, birincisi gülerek kabul eder.

ikinci adam garson kizi çagirir ve sorar:

- "x karenin integrali nedir?"

Garson kiz yanitlar:

-`x küp bölü üç',

uzaklasirken de ekler:

- "arti c"!

İsraf

Temel bir gün bakkala gitmiş ve doksan dokuz tane ekmek istemiş. Bakkal: - Yüz tane olsa olmaz mı?.. diye sorunca Temel yanıtlamış: - Ula kim yiyecek o kadar ekmeği?

2x2

İlkokulda öğretmen Temel'e sormuş: - 2 kere 2 kaç eder? Temel düşünmüş ve cevap vermiş: - 10 eder... Öğretmen kızmış: - Amma yaptın ha Temel... 2 kere 2, 4; pilemedun 5. Nerden 10 edecek?

Yazı - Tura

Bir matematik öğrencisi finale çalışamamıştır ve sınava girdiğinde bakar ki sorular doğru/yanlış tipinde. Ne yapacağı bellidir. Çıkarır bir bozuk para ve yazı-tura atarak imtihanı cevaplandırmaya başlar. Gözetmen de bir yandan takip etmektedir onu. Bu şekilde iki saat geçer. Herkes sınıfı terketmiştir fakat o hala yazı tura atmaktadır. Gözetmen dayanamaz ve gelip sorar: - Sınava çalışmadığın ortada. Kitapçığı bile açmadın ve yazı-tura atarak cevaplandırıyorsun. Peki seni bu kadar uzun süre meşgul eden nedir? Öğrenci hiç istifini bozmaz ve bozuk parayı fırlatmaya devam eder: - Şşşt, cevapları kontrol ediyorum.

Başa Dön